fbpx

Přichází mateřská láska automaticky?

Publikováno v: Blog |

Konečně máte porod za sebou a v náručí držíte své děťátko. Od první chvíle víte, že je jen a jen vaše a že ho milujete a budete milovat už napořád… Nějak tak je to popisováno, tak si to malujete ve svých představách. Možná ale že to tak úplně nebude.

Žádná velká záplava mateřských citů vás hned po porodu nezaplaví, a i to je zcela v pořádku. Já jsem to u své dcerky a prvního porodu měla také tak. Dodnes si pamatuji, jak mi ji sestra přinesla, byla celá zabalená jak vánočka a dala mi ji do náruče. Dívala jsem se na ni a hlavou mi jelo: tak tohle je moje dítě, moje dcerka, kterou jsem nosila 9 měsíců ve svém břiše. Byla moje, ale zároveň jakoby cizí.

I když mám na ten svůj první porod vzpomínky spíše dobré a řekla bych , že probíhal v pohodě, dnes vím, že ideální rozhodně nebyl. Protože jsem přenášela, šlo o vyvolávaný porod, který začal tím, že mi lidově řečeno, praskli vodu. Kontrakce se rozjely, porod postupoval…

Jenže pak přišla primářka, asistentce řekla, ať mi dají oxytocin, ať tu nejsem do večera a nastala jízda. Umělý oxytocin – pitocin totiž blokuje produkci přirozeného, tělu vlastnímu oxytocinu a také endorfinů. Tyto hormony pak navozují právě ten pocit štěstí a onu pověstnou mateřskou lásku. Pokud tedy máte za sebou náročný porod, při kterém vám dali nějaká analgetika nebo došlo k nějakým lékařským a nepřirozeným zásahům v průběhu porodu, hladina hormonů, které jsou zodpovědné právě za to tzv. zamilování se, je nízká oproti přirozenému porodu. Proto je tak důležitý bonding, při kterém se oxytocin vylučuje ve velkých dávkách nejen u matky ale také u dítěte a dochází k navázání toho nejkrásnějšího a nejsilnějšího pouta na světě.

Pamatuji si, jak jsem se tím trápila, obviňovala se, jaká jsem hrozná máma, že jsem se do svého miminka hned nezamilovala. Časem jsem ale zjistila, že rozhodně nejsem sama, četla jsem příběhy žen, které to měly taky tak a většinou to bylo po dlouhých náročných porodech. Po porodech, při kterých bylo do porodů hojně zasahováno že strany zdravotníků. Po porodech, které si ženy spíše protrpěly a mají na ně špatné vzpomínky. Říká se, že jak porodíte, tak se potom cítíte a takový pak máte první dny vztah ke svému miminku a takové může být i miminko.

Dnes už ví, že to nebyla má chyba a nemá cenu se tím trápit. Za pár dní to byla moje milovaná holčička, kterou bych za nic na světě nevyměnila. A bude tomu i u Vás!

Novorozenec, mateřská laska

 


Štítky příspěvku: mateřská láska | novorozenec | porod |


Bez komentáře »


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *