fbpx

Samou láskou bych tě snědla!

Publikováno v: Blog |

Také máte při mazlení nebo tulení se svým drobečkem takový silný pocit nebo mu říkáte i nahlas „Nejradši bych tě samou láskou snědl/a“? A nebo při škádlení naznačíte, že ho chcete kousnout či dokonce ho jemně „kousnete“?

Říká se, že láska prochází žaludkem, že je někdo k nakousnutí  a když jste na někoho naštvaní, tak vám leze krkem nebo vám leží v žaludku. Láska a jídlo k sobě prostě odjakživa patří. Ale přišlo mi, že se to vždy vztahuje k lásce spíše partnerské, milenecké.

Úsloví „Já bych ho láskou snědla“ ale slýcháme spíš v reakci na miminka či malé děti. Podle časopisu Epocha vědci tvrdí, že když hlavně ženy ucítí vůni malého dítěte, uvolní se jim v mozku neuropřenašeč dopamin, a to samé se děje, když si pochutnáváme na dobrém jídle. Spojujeme si tedy roztomilost s vůní, která nám zvyšuje dopamin, což nám podvědomě připomene chutné jídlo.

Moc dobře si vzpomínám, když byly mé děti malé a já k nim hrozně ráda čichala, milovala jsem tu jejich vůni, kterou budu mít v paměti už napořád a vždy mě zalil takový pocit, že bych je samou láskou snědla.

A co se týče toho čichání, měli jsme tu na pár dní skoro čtyřměsíční miminko a devítiletá dcera k ní taky hrozně ráda čuchala a líbilo se jí, jak miminko voní. Novorozeňátka mají opravdu svou specifickou vůni, která působí na smysly matky, aby se o něj postarala. Já si pamatuju, že mi prvních pár dnů, možná i týdnů, voněly i pokakané plínky, po vanilce 😮

samou laskou bych te snedla

A to kousání? Jedná se prý o tzv. hravé kousání, které se vyskytuje u mnoha savců a je pozůstatkem z pradávných dob. Spousta zvířat se kouše jen tak naoko, pro šelmy je to navíc dobrá příprava na lov, aż budou dospělé.

Chovají se tak ale jen jedinci, kteří si věří. Není jen tak strčit někomu svou hlavu do tlamy plné velkých a ostrých zubů! Každopádně hravé kousání zlepšuje sociální vztahy, a to je asi ten důvod, proč máme podvědomou touhu své děťátko kousnout.

Já si se synem teď nejčastěji hraju na krokodýla nebo dinosaura a ten má tlamu a zuby pořádné! A co vy?

 Bez komentáře »


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *