fbpx

Dýchání při porodu

Publikováno v: Blog | Uncategorized |

Dýchání je děj, který nám jde tak nějak automaticky. Ale u porodu často ženy plynule dýchat zapomínají nebo dokonce zadržují dech. A v některých porodnicích zase rodícím ženám doporučují dýchat rychle a krátce.

Po porodu se automaticky nadechneme a těsně před smrtí naposledy vydechneme. Dýchání je něco, co děláme úplně automaticky, téměř nikdy na něj nemyslíme a přitom je pro nás tak důležité. Závisí na něm naše tělo, náš život.

A v těhotenství, kdy nosíme pod srdcem naše maličké, závisí na našem dýchání i jeho život, dýcháme i za něj a pro něj. A ve chvíli, kdy se rozhodne naše děťátko spatřit náš svět, je dýchání jednou z věcí, které nás stále spojuje a která nám může pomoci překonat tu ne vždy jednoduchou cestu, kterou musíte spolu ujít, než poprvé spatříte své miminko. Ano, mám na mysli porod.

 

Spousta lidí dýchá špatně

Dýchat umíme všichni, bez toho bychom nepřežili. Ale umíme dýchat správně? Odborníci tvrdí, že až 75% lidí dýchá špatně. Nejčastější chybou je tzv. horní dýchání, kdy se jen zvedá hrudník a ramena a ještě přitom, hlavně ženy, zatáhnou břicho, aby byly štíhlejší, já to znám moc dobře ☺

 

Zapomeňte na dýchání jako pejsek

Vybavíte si scénu porodu z nějakého filmu třeba v televizi? Nebo spíše to, jak rodící žena jede, spěchá do porodnice a lidé kolem jí radí, ať dýchá rychle a mělce jako pejsek?Tak na toto dýchání určitě zapomeňte, i když i dnes se s ním můžete ještě setkat. 

A proč ne? Znovu si připomeňme, co jsem psala výše, v těhotenství a při porodu dýcháme i za miminko a pokud budeme mít málo kyslíku při krákém a mělkém dýchání, jak ho může mít miminko dostatek? 

A často při tomto rychlém dýchání se ženám dělá špatně nebo se jim třeba točí hlava, a to při porodu určitě nechceme, musíme mít sílu přivést naše miminko na svět!

 

A jak tedy správně dýchat u porodu?

A jak tedy správně dýchat v těhotenství a u porodu? Základem je pomalé hluboké a klidné dýchání, které vedeme do bříška, boků a dozadu do beder. 

Správné dýchání vám pomůže lépe zvládat děložní kontrakce a uvolnit se. Navíc, když se soustředíme na dýchání, nevěnujeme už takovou pozornost bolestivým stahům, uvolníme se, uklidníme se a o to jde.

Jsme v pohodě, věříme sobě i miminku, že společně porod zvládneme a těšíme se na to, až budeme spolu.

 

VÍTE, ŽE SPRÁVNÝM DÝCHÁNÍM SI MŮŽETE I URYCHLIT POROD NEBO VÁM MŮŽE POMOCI VYHNOUT SE NÁSTŘIHU A PORANĚNÍ?

Proto jsem pro vás natočila minikurz Dýchání u porodu, který získáte v balíčku se cvičením a ebookem Jak se připravit na porod

 

Kurz CVIČENÍ+DÝCHÁNÍ U PORODUBez komentáře »


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *