Stojíte někde ve frontě nebo jdete po ulici a najednou uslyšíte lupnutí a po stehnech vám stéká teplá tekutina.. praskla vám voda! Co teď??
Pokud i vám tato představa nahání obavy, buďte v klidu, pravděpodobnost, že vám tzv. praskne voda někde na veřejnosti je malá, většinou se to stane, když jste v klidu doma.
Pokud bychom to chtěli nazvat úplně správně, bavíme se o prasknutí vaku blan, ve kterém je miminko a o odtoku plodové vody. V té si miminko „plave“, ta ho chrání, tu pije a následně do ní i čůrá. Co tedy dělat, pokud k odtečení vody dojde?
„Buď praskne a odteče najednou nebo jen ukapává“
Nastat mohou dvě situace: buď dojde, jak se lidově říká k prasknutí vody, kdy najednou odteče asi 200-300ml plodové vody nebo plodová voda může jen postupně trochu ukapávat. Nejprve se podíváme na ten první případ.
Když praskne voda
Většinou se ozve lupnutí ( některé maminky ho popisují jako opravdu jasné a docela hlasité) a po stehnech vám začne stékat tekutina. V první chvíli budete asi trochu překvapená, co se děje, ale pak vám to hned dojde – je to tady!
„Při prasknutí vody je důležité zapamatovat si čas, kdy k odtoku vody došlo a zkontrolovat, jak odtečená plodová voda vypadá“
Určitě si zaznamenejte čas, kdy k tomu došlo, a pak hned zkontrolujte, jak plodová voda vypadá. Je zakalená, nahnědlá, nazelenalá a případně i divně zapáchá? Pak na nic nečekejte a jeďte hned do porodnice. Změna barvy plodové vody značí, že se miminku nejspíš nedaří moc dobře a je potřeba, abyste byli oba dva pod kontrolou.
Pokud je plodová voda čirá, může být i jemně nažloutlá nebo s malou příměsí krve, nijak nezapáchá, jsou tu ještě dvě možnosti.
1. Jak se cítíte? Máte pravidelné kontrakce (děložní stahy) po 5 minutách nebo častěji? Je vám divně, špatně? V tomto případě porod nejen začal, ale už je rozběhnutý a vyrazit do porodnice byste měla podle toho, jak daleko ji máte, nejlépe tak, abyste do té hodiny byla v porodnici.
2. Praskla vám voda, ale jinak porod nic nenaznačuje? Nemáte žádné kontrakce ani jiné příznaky začínajícího porodu? Cítíte se v pohodě, v klidu? Pak v něm ještě krásně buďte a do porodnice se vydejte tak, abyste tam byla do dvou hodin od odtoku vody.
Máte svou porodní asistentku? Pak ji zavolejte a poraďte se s ní, nejspíš se na Vás projede podívat a rozhodne o vhodném postupu.
V obou případech si vezměte poporodní vložku, voda bude totiž až do porodu trochu odtékat, ale nebojte se, že miminko zůstane na suchu. Ke konci těhotenství se množství plodové vody pohybuje kolem 1litru anikdy neodteče všechna, takže ji tam zbylo ještě dost a dále se ještě dotváří.
Když jen ukapává
Může se stát, že nedojde k prasknutí celého vaku blan a plodová voda nevyteče, ale odchází jen po kapkách. Pak si nemusíte být jistá, zdali to je opravdu plodová voda nebo moč, která také může ukapávat tím, jak zvětšená děloha tlačí na močový měchýř. Co tedy dělat?
Vezměte si poporodní vložku a jeďte do porodnice, tam jednoduchým testem zjistí, zda je jedna o plodovou vodu, pokud ano, zmodrá. Z tohoto důvodu si neberte klasické vložky, které mají modré své jádro, ale vložku poporodní, kterou už určitě máte nachystanou.
Odtokem plodové vody začíná 10-30% porodů a i když se tvrdí, že spíš k němu dochází doma, když jste v klidu, může vás to postihnout kdykoli, ke.konci těhotenství proto s sebou noste radši poporodní vložku pro strýčka příhodu, tedy spíše pro tetu vodu 🙂
DÁ SE PŘIPRAVIT NA POROD?
Možná vás tato otázka trápí už od chvíle, kdy jste zjistila, že jste těhotná.
Nebo vás to napadlo až později.
A čím víc se termín porodu blíží, tím víc přípravu na porod řešíte.
Bez komentáře »