fbpx

Správná manipulace s miminkem

Publikováno v: Blog |

Nejprve se podívejme, co je vlastně ta správná manipulace. Je to správný způsob – zvedání, přenášení, chování, pokládání, komunikace, přebalování, oblékání, krmení, držení k odříhnutí, koupání, ukládání ke spánku a předávání či přebírání dítěte v souladu s jeho potřebami, vývojovými možnostmi a poznatky v oblasti psychomotorického vývoje, a to v nejdůležitějším období v životě člověka – což je od narození do jednoho roku života.

A všechny tyto úkony děláte s miminkem tařka 24 hodin denně. Vemte si například, kolikrát zvednete vaše děťátko z postýlky a dáte ho na přebalovací pult, kde ho přebalíte. Bude to kolem 10x za den. A kolikrát ho berete na kojení nebo jentak do náruče a pokládáte zase zpátky do postýlky. Došli bychom k opravdu k vysokému číslu. A to jsme jen u jednoho dne. Za týden to bude 7x tolik, za měsíc 30x tolik, a tak bych mohla pokračovat. Zdraví a vývoj vašeho miminka máte ve svých rukou, tak proč to nedělat správně?

A jak to tedy dělat  správně? Tady jsou zásady správné manipulace:ID-10069591

S miminkem manipulujeme pomalu a klidně, mělo by se orientovat v tom, co se s ním děje a co s ním právě děláte. Je dobré  miminku říct, co teď a co bude následovat. Určitě se nedotýkáme krčku, na kterém je spousta nervových zakončení a mohli bychom u miminka provokovat záklon, prohnutí do luku, a to nechceme. Toto je důležité hlavně u dětí dráždivých, které se prohýbají často. Neměli bychom děťátku tlačit na páteř a mělo by být hezky symetricky a v ose.

Dalším bodem je, že miminko zbytečně nenatřásáme a nehopsáme s ním. Představte si, že vás vezme do náruče, řekněme, 4 metrový obr, aby byl v přibližně stejném poměru svou velikostí k vám jako vy jste k miminku a začne s vámi skákat na svém velkém míči. Jak se budete cítit? Myslíte, že se vám to bude líbit?

Při správné manipulaci se miminko bude cítít jistě a v bezpečí a a ta respektuje jeho psychomotorický vývoj. Tzn. že neposazujeme děti, které ještě sami sedět neumí, přesněji řečeno dokud se sami vlastními silami neposadí, nevodíme je za ruce, pokud neumí sami udržet rovnováhu . Zkrátka neuděláme nic za ně. Proč by se mělo dítko samo snažit se dostat do sedu, když ho rodiče sami posadí k hračkám na koberec a veškerou práci prakticky udělají za něj?

Správné manipulaci je dobré se naučit co nejdříve, nejlépe ještě před porodem, ale není pozdě, ani když už máte miminko pár týdnů doma a dokonce i když mu je třeba už půl roku a více. Správnou manipulací a cvičením s děťátkem můžete napravit chyby, které jste, třeba i nevědomky, nadělali. Nikdy není pozdě začít.


Štítky příspěvku: miminko | správná manipulace s miminkem |


Bez komentáře »


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *