Častá a hojně používaná, miminky většinou oblíbená, ale pro jejich páteř a celkový vývoj naprosto nevhodná a škodlivá. Proč? To si hned povíme. Nejprve se ale zaměříme na páteř.
Vývoj páteře od narození
Páteř tvoří pohyblivou osu našeho těla, hraje důležitou roli při každém pohybu, který uděláme. Po celé délce je 2x esovitě prohnutá. V oblasti krční a bederní směrem dopředu, to se nazývá lordóza a v oblasti hrudní a křížové dozadu – kyfóza.
Miminko se ale rodí s lehce kyfotickou páteří, je lehce do oblouku a pomalu se narovnává. Asi kolem 6. týdne začíná miminko na bříšku zvedat hlavičku nad podložku a vyvíjí se první zakřivení, krční lordóza. Kolem 3,5 měsíce se páteř napřimuje a teprve ve chvíli, kdy se dítko začíná stavět, vzniká prohnutí v bederní krajině – lordóza. Hrudní kyfóza pak vyrovnává zakřivení v oblasti krku a beder.
Na páteř se pak upínají svaly, které nás drží ve vzpřímené poloze. Ale miminko posílené svaly nemá, teprve při pasení koníčků, otáčení se na bříško a zpátky a lezením se potřebné, tzv. posturální svaly posilují tak, aby dítě mohlo samo sedět, pak stát a chodit. Navíc má novorozenec vzhledem k jeho tělíčku velkou a těžkou hlavičku, zabírá až 1/4 délky těla. Co se tedy stane, pokud je děťátko nošeno ve svislé poloze?
Co se děje při svislé poloze
Těžká hlavička tlačí na páteř a dochází k jejímu přetížení. Obratle stlačují meziobratlové ploténky a dochází k utlačování nervů. Miminko to vydrží a snaží se zatínat svaly, které by aktivované být neměly. Když nosíte své děťátko ve vertikální poloze, páteř se vychyluje, dochází k záklonu hlavičky, ramena jdou dozadu a navíc dráždíte nervovou soustavu, takže miminko může být více podrážděné a uplakané. Dokud si tedy dítě neumí samo sednout a správně rovně sedět, mělo by být nošeno hlavně v klubíčku, buď klasickém nebo vyvýšeném. V tom druhém případě má krásný rozhled stejně jako ve svislé poloze a jeho páteř je pěkně rozvinutá dokulata, jak tomu bylo v bříšku.
Pokud jste doposud své miminko nosili hlavně ve svislé poloze, v klubíčku se mu ze začátku moc líbit nebude. Pak je třeba trpělivosti a začít změny nastavovat postupně. Určitě se nenechte prvním neúspěchem odradit, děláte to přece pro jeho dobro.
Bez komentáře »