fbpx

Psychika v těhotenství

Publikováno v: Blog |

Těhotenství je bezesporu krásné období v životě ženy. Je to ale také období velkých fyzických i psychických změn, na které žena ani její partner nemusí být a často nejsou zcela připraveni. Často se také obávají blížícího se rodičovství, jak moc se jim změní po porodu život, na který byli dosud zvyklí. ( Ze své vlastní zkušenosti mohu říct, že o 360 stupňů)

Na to, jak prožíváte těhotenství, má samozřejmě vliv spousta faktorů. Jednak čistě fyzické jako jsou nevolnosti a jiné zdravotní problémy, jestli bylo těhotenství plánované a chtěné, jak se zachová partner po oznámení této radostné novince, zajímat vás určitě bude i finanční stránka věci.

Fyzické změny těhotné ženy jsou jasně viditelné a ženy i muži s nimi víceméně počítají a jsou na ně připraveni, ale o ty psychické  se nikdo moc nezajímá, a to je chyba. Tak jako je každá žena jedinečná, tak každá prožívá těhotenství trochu odlišně. Ale dá se říci, že většina žen má hodně podobné pocity a cítění.

Těhotenství dělíme na tři trimestry a  psychické změny přibližně kopírují tato tři období.

První trimestr je časem přijetí, že jste těhotná. A i když jste si miminko moc přála, můžete mít problém s přijetím této nové situace, mít strach, jak to vše zvládnete, hormony vás ovlivňují více než jindy, můžete být více plačtivá nebo naopak podrážděná. Pokud vás navíc trápí těhotenské nevolnosti, je možné, že si tento čas užívat moc nebudete. Hlavně si nic nevyčítejte a nebojte se, bude líp.Psychika v těhotenství

Moudrá žena si řekne: „To jsem to náladová, to nám to těhotenství dělá ale věci, já tady teď budu brečet a ty si s tím poraď.“ Moudrý muž se zeptá: “ Co by ti udělalo radost?“ A pak jde a koupí nějakou lodyhu, větrník nebo uvaří guláš.

Druhý trimestr bývá nejklidnějším obdobím. Nevolnost ustupují, většinou máte potvrzeno, že je vaše děťátko v pořádku, na “ jiný“ stav jste si pomalu zvykla. A taky přichází jedná z nejhezčích chvil – první pohyby vašeho miminka. Pokud jste těhotná poprvé, ucítíte je přibližně ve 20. týdnu, ženy, co už rodily, asi o dva týdny dříve. Zpočátku jsou to takové jakoby bublinky, často se popisují jako doteky motýlích křídel.

Já jsem první pohyby naší dcerky nejprve přisuzovala střevní činnosti, přemýšlela jsem, co jsem snědla, že mi to v nich tak bublá, až mi pak došlo, odkud to bublání opravdu vychází. U syna už jsem identifikovala jeho první projevy zcela jistě. Ale přišlo mi, že nějaké jemné vlnění úplně přeskočil a hned začal regulérně kopat. Říkala jsem si, že to asi bude malý fotbalista. Říct, jestli jsem měla pravdu, na to je brzy, ale do míče kope moc rád.

Třetí trimestr je opět ve znamení obav, hlavně jak zvládnete porod, bříško roste a dává taky zabrat. Zajímavý je ale tzv. hnízdící instinkt, který máme  společný se zvířecí říší. Přichází kolem 8. měsíce a projevuje se náhlou neodkladnou potřebou uklidit celý byt, nachystat všechny věci pro miminko, ale třeba taky vymalovat a přemístit nábytek. Nebraňte se mu, přírodě stejně neporučíte, ale zase to zbytečně nepřehánějte.

Těhotenství může zasáhnout i vašeho partnera, jsou na něj kladeny nějaké nároky, očekává se, že bude plnit roli živitele rodiny a vzorného otce. Také se může cítit odstrčený, je proto dobré spolu co nejvíce komunikovat a partnera do příprav na miminko aspoň trochu zapojit.

 


Štítky příspěvku: porod | psychika v těhotenstvi |


Bez komentáře »


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *