fbpx

Přirozený porod

Publikováno v: Blog |

V poslední době se v souvislosti s porody stále častěji setkáváme s formulací přirozený porod. Co to vlastně je ten přirozený porod?

Co je přirozený porod?

Přirozený porod je vlastně normální porod. Je to porod, který se rozbíhá a probíhá samovolně bez vnějších zásahů. Je to spontánní a fyziologický děj, do kterého se nijak nezasahuje zvenčí. Vychází se z toho, že žena je schopna porodit své dítě sama, bez direktivního vedení a medikace.

 „Přirozený porod je normální porod, je to porod. který se rozbíhá a probíhá samovolně“

Přirozený porod

  • probíhá v klidném, nerušícím rodičku, prostředí
  • žena se může libovolně pohybovat a může si volit polohu při tlačení
  • nástřih hráze se provádí jen v opravdu nutných příípadech
  • nepodávají se žádné prostředky k urychlení porodu
  • používají se přírozené meody k tišení bolesti ( sprcha, masáže )
  • není rušen vnějšími zásahy
  • miminko je ihned po porodu dáno matce ( bonding)

A proč se vlastně o něm tak mluví?Přirozený porod

Porod je přirozený porod, který je nám ženám vlastní. My jsme schopny porodit své dítě. A pokud k tomu máme vhodné podmínky, není potřeba do průběhu porodu nijak zasahovat. Jakmile jsou ale porodní podmínky nepříznivé, porod se často zastaví, a pak je nutno miminku ven lékařskými zásahy pomoci.

„Až 95% porodů nepotřebuje lékařský zásah“

V květnu jsem se zúčastnila přednášky na téma ÚSKALÍ SOUČASNÉ PORODNÍ PÉČE, kde hovořil mimo jiné i Doc. MUDr. Marian Kacerovský, vedoucí porodních sálů v Královéhradecké porodnici. Řekl, že až 95% porodů probíhá spontánně, přirozeně a nepotřebuje žádný lékařský zásah. Bohužel však nedokážeme již v těhotenství předem určit, které porody to jsou.

Znamená to tedy, že naprostá většina porodů nepotřebuje vůbec žádný zákrok zdravotnického personálu, i když se tak bohužel stále hojně děje. Nechtěla bych zpátky doby, kdy bohužel ženy i děti při porodech umíraly pro nedostatek lékařské péče. Pokud nastane nějaká komplikace, buďme rády, že tu lékaři jsou a mohou provést císařský řez či jinak pomoci miminku na svět.

Chci tím jen říct, že pokud žena, která rodí, je v pořádku, měla normální těhotenství, nepředpokládá se nějaká komplikace, porod postupuje, tak jak má, měla by mít možnost porodit v klidu a bez jakýchkoli vnějších zásahů. A to by mělo jít v každé porodnici.

„Pokud se nepředpokládá nějaká komplikace, měla by žena mít možnost porodit v klidu a bez lékařských zásahů.“

To je také smyslem projektu Přirozený porod v porodnici http://www.prirozenyporodvporodnici.cz, do kterého se zapojilo do dnešního dne zatím 15 porodnic, bohužel v tuto chvíli tam není zapojena ani jedna z nejbližších porodnic jako je Hradec Králové, Pardubice a Chrudim. Snad se v budoucnu dočkáme.

EDIT 2019: K dnešnímu dni přibyly pouze další 2 porodnice, podle webových stránek projekt nejspíš je trochu uspán, což je škoda 🙁

Ale i tak si myslím, že se dá porodit v porodnici podle svých představ a co nejvíce přirozeně, je ale potřeba, aby žena věděla, co ji čeká a byla dobře o všem informovaná a byla si jistá, že to tak chce a zvládne.Bez komentáře »


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *