fbpx

Kdy má miminko samo sedět – nepravdy a mýty o vývoji dětí 1. díl

Publikováno v: Blog |

Tvrzení, polopravd a mýtů ohledně psychomotorického vývoje dětí do jednoho roku je spousta a kolují mezi lidmi neustále a šíří se dál a dál. Maminky se pak často jimi řídí nebo jsou znepokojené, že je jejich děťátko pozadu. Podívala jsem se tedy na ty nejčastější a také nejškodlivější.

V 6. měsíci má dítě sedět
Řekla bych, že je to jeden z nejrozšířenějších mýtů ohledně dovedností miminka v prvním roce života. Já sama jsem se s ním setkávala u obou mých dětí. U syna už jsem byla trochu poučena od dcerky, jak to probíhalo, ale u ní jsem ještě žádné zkušenosti neměla a znalosti o správné manipulaci a psychomotorickém vývoji teprve ne.

Určitě jste se i Vy setkali s názorem, že půlroční miminko má samo sedět a když to neumí, je něco špatně. Jak to tedy je?

Samostatný sed kolem 9 měsíců Kdy má dítě samo sedět

Dítě by mělo samo sedět až ve chvíli, kdy se do sedu dostane samo svými silami a dovednostmi. Nejčastěji to bývá z kleku. Nejprve je to tzv. šikmý sed, kdy miminko sedí spíše na boku a opírá se o ručičku, až pak následuje rovný sed na celém zadečku s  nožičkami před sebou.

Neposazovat!

Dítě ve věku 6 měsíců ještě nemá dostatečně posílené posturální svaly kolem páteře, aby mohlo správně rovně sedět. Samozřejmě že pokud dítko posadíte vy, pak v této poloze nějakou chvíli vydrží, ale rozhodně to jeho vývoji nijak nepomůže, spíše naopak. Bude zatínat a zatěžovat jiné svaly, než by měly být zapojovány a hlavně, když ho budete posazovat často, miminku se jistě v této poloze bude líbit, aby taky ne, má rozhled a volné ruce pro hračky, bude ji tedy po vás zas a znovu vyžadovat a nebude mít žádnou motivaci dostat se do sedu samo.

Často děti, které byly posazovány, nelezou, což je další velká chyba. Ideální je, pokud miminko nejdříve leze, a pak se teprve posadí, lezením se totiž všechny potřebné svaly pěkně posílí.

Co lehátka a autosedačky?

V lehátku či autosedačce miminko úplně nesedí, je spíše v klubíčku, nicméně i tady platí rčení méně je více. Pokud tam dáte miminko na krmení nebo jen na chvilku,  není tam celý den, nic hrozného se neděje, stejně tak, pokud jedete autem, miminko musí být v autosedačce. Určitě by ale miminko mělo trávit většinu doby na rovné tvrdší podložce a mít kolem sebe dost místa na volný pohyb.


Štítky příspěvku: miminko | samo sedět |


Bez komentáře »


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *