Jakmile žena otěhotní, pomalu ale jistě ji v mysli vyvstanou nejrůznější otázky:
- Jaký bude porod? Zvládnu ho? Jak poznám, že už je to tady?
- Mohu se na porod nějak připravit a jak?
- Co mě čeká v porodnici a jak si ji vybrat? Co si mám vzít s sebou?
- Měla bych si sepsat porodní plán?
- Měla bych cvičit, ale jak na to?
- Chci kojit, co mám pro to udělat?
- A co miminko, zvládnu se o něj postarat?
- Co všechno pro miminko potřebuji?
- Co nás čeká po porodu? A na koho se obrátit, pokud si nebudu vědět rady?
Na tyto ale i další vaše otázky by vám měl odpovědět předporodní kurz. Na internetu se dnes můžete dočíst o všem možném, kolikrát však můžete narazit na úplně protichůdné informace a často také na až hororové příběhy porodů jiných žen, které vás akorát vystresují.
Desatero dobrého předporodního kurzu
Měl by vás připravit na porod
Porod bývá často strašákem nastávajících maminek, proto by vám měl správný předporodní kurz hlavně dodat sebejistotu a klid, že porod zvládnete. Psychická pohoda je při porodu nesmírně důležitá.
Měla byste se dozvědět vše o průběhu porodu, jak poznáte, že už začal, co dělat a nedělat, jak se na něj připravit, jak zvládat porodní bolesti či jak si od nich pomoci.
Samozřejmostí jsou pak praktické informace, kdy odjet do porodnice, co si vzít s sebou a co vás tam asi čeká, jak probíhá příjem a další.
Informace z více zdrojů
Více hlav více ví aneb různé pohledy na stejnou věc. Jak už jsme zmínili na začátku, dnes skoro na každou věc můžete najít různé a často i zcela protichůdné názory. Proto je dobré mít informace z více zdrojů.
Pokud navštěvujete předporodní kurz v porodnici, dozvíte se samozřejmě správné a důležité informace o porodu a jak to probíhá přímo u nich, což může být výhoda, na druhou stranu se často nedozvíte všechny informace třeba o přirozeném porodu, spíše co je v této porodnici dovolené a co ne.
Pokud absolvujete předporodní přípravu spíše “ alternativní“ u porodní asistentky či duly, může vám pak chybět nějaká “ medicínská“ informace.
Co s tím? Najít si kurz, kde se dozvíte informace jak z lékařského prostředí, tak i z toho druhého.
Informace o kojení
Ačkoli většina maminek před porodem je odhodlaná kojit, bohužel ne každé se to podaří a podle nejnovějších statistik ani ne polovina matek kojí své dítě do půl roku. Ze zkušeností maminek, sestřičky v porodnicích, i když jim často nelze upřít snahu, se nevěnují čerstvým maminkám a kojení tak, jak by bylo někdy potřeba.
Součástí předporodní přípravy by tedy měla být přednáška o kojení, jak na správné přisátí, co dělat, když se kojení nedaří, jaké jsou polohy při kojení.
A co miminko?
Nastávající maminky často řeší vše kolem porodu a nijak moc neřeší, co bude po tom. Přitom porod trvá řádově několik hodin, kdežto své děťáto už budete mít doma napořád. Na předporodním kurzu by se tedy určitě měla řešit i péče o miminko. Někdy to ale bývá jen ukázka koupání a oblékání, v lepším případě si to můžete vyzkoušet na panenkách, které si přinesete, které se ale často miminku moc nepodobají.
Ideální je, pokud je nedílnou součástí správná manipulace s miminkem, která je opravdu důležitá a prakticky si ji nacvičit na panenkách, které mají proporce narozeného miminka.
Zapojte i nastávajícího tatínka
Těhotná žena prožívá nový “ jiný“ stav určitě mnohem intenzivněji, než muž, ale i tak by váš partner, zvláště pokud chce být u porodu, měl mít aspoň základní informace o porodu a o všem, co ho čeká. Některé kurzy jsou určeny pro páry, některé jen pro nastávající maminky, ale aspoň některá hodina či přednáška by měla být určena i nastávajícím tatínkům.
Cvičení pro těhotné
Těhotenství je řadou změn v organismu ženy, až už psychických nebo fyzických a kolikrát mohou i ženu dost potrápit. Proto se doporučuje těhotenské cvičení, které může některá trápení zmenšit nebo i eliminovat. Cvičení může probíhat částečně na velkých míčích, výborná je gravid jóga nebo plavání. A kromě toho může maminka chodit na dlouhé procházky.
Šedivá je teorie, zelený strom života
Naše paměť není nafukovací a bezedná, proto často zapomeneme i věci, které bychom si měli pamatovat. Správný předporodní kurz by tedy neměl být jen formou přednášek někde ze stupínku, kde na vás chrlí nejrůznější informace, ale měla byste mít možnost si nové poznatky vyzkoušet také v praxi. Ať už to je ta manipulace s miminkem, polohy při kojení anebo právě porod a s ním i úlevové polohy, masáže a dýchání. Podle hesla „Řekni mi a zapomenu, ukaž mi a vzpomenu si, nech mě udělat a zapamatuji si“.
Možnost vyzkoušení
Nevíte, jaký kurz si vybrat? Možná vám nějaký doporučí kamarádka, ale každá můžete mít trochu jinou představu o porodu nebo kurzu, nejlepší je tedy se rozhodnout podle sebe. Některé kurzy proto nabízejí ukázkovou hodinu zdarma, kde se setkáte s některými lektory kurzu, podíváte se, v jakém prostředí se kurzy konají a uvidíte.
A kolik nás tam bude?
Výhodou skupinových předporodních kurzů je také fakt, že se setkáte s jinými nastávajícími maminkami, které řeší podobné otázky a problémy jako vy. Často se také ženy skamarádí a setkávají se i po porodu. Určitě je ale rozdíl, pokud je v kurzu těhotných žen přes 30 nebo se kurz odehrává v menší skupince třeba 10 maminek.
Každé bude asi vyhovovat něco jiného, ale přece jen je něco jiného řešit své vlastní dotazy před několika maminkami než před velkou přednáškovou místností. A vaše individuální dotazy by měly být zodpovězeny, proto tam také jdete.
Porodem to nekončí, ale začíná
I když se v kurzu proberou všechna témata, která by měla, po příchodu domů z porodnice jste většinou na všechno sama a nejste si jistá, zda děláte vše správně. Nebo se mohou vyskytnout nějaké zádrhele třeba při kojení.Dříve bylo samozřejmostí, že maminku s děťátkem navštěvovala doma porodní asistentka hrazená zdravotní pojišťovnou.
Zkuste se tedy poohlédnout po kurzu, který vám nabízí pomoc i poté, v období šestinedělí. Výhodou je také to, že se daným člověkem budete znát již z těhotenství a nebudete si pouštět domů cizí osobu.
Bez komentáře »