fbpx

5 příznaků blížícího se porodu

Publikováno v: Blog |

Krásných i  náročných 9 měsíců se pomalu chýlí ke konci a Vy se čím dál zabýváte otázkou blížícího porodu. Sepsala jsem tedy pro vás 5 příznaků, podle kterých poznáte, že se vám to už blíží.

1. Hnízdící instinkt

Máte najednou neodbytný pocit, že musíte vyšůrovat celý byt nebo dům od sklepa až na půdu? Ještě na poslední chvíli sháníte a nakupujete výbavičku a všechny ty potřebné maličkosti pro miminko? Po večerech žehlíte kupičky vypraného prádla a těch různých malých a rozkošných oblečků na vaše již netrpělivě očekávaného děťátka?

Pak na Vás padl hnízdící instinkt. Je dán hormony  a genetiky naprogramovaným chování, stejně jako u samiček ze zvířecí říše. Nejčastěji se objevuje ve 3. trimestru těhotenství a nejsilnější bývá kolem 8. měsíce.

Klidně si nachystejte výbavičku pro miminko a věci do porodnice, zvládnete i úklid domácnosti, ale jinak to nepřehánějte, těžké věci nechte na partnera a šetřete síly, u porodu je budete potřebovat.

adult-18604_1920

2. Odtok hlenové zátky

Byla jste na toaletě a na toaletním papíru jste našla větší množství hlenu? Pak to může být hlenová zátka. Je to malé množství hlenu, které je v děložním hrdle a chrání před mechanickou infekcí.

S blížícím se porodem se děložní hrdlo začíná pomalu uvolňovat a otevírat a tím dochází k uvolnění hlenové zátky. Nejčastěji bývá narůžovělá, nahnědlá i s nitkami krve, to vše je v pořádku.

Hlenová zátka se může uvolnit několik dnů a dokonce i týdnů před porodem, rozhodně to tedy není známka toho, že rodíte. Na druhou stranu je to známka toho, že se tělo na porod pomalu chystá. Někdy hlenová zátka odchází až při porodu při odtoku plodové vody.

3. Poslíčky

Ztvrdne nebo ztuhne vám náhle na několik vteřin bříško? Cítíte bolesti jako při menstruaci?  Poslíčky, odborně nazývané Braxton-Hicksovy kontrakce, jsou vlastně příprava dělohy na blížící se porod, děloha tak trénuje na porod.

Objevují se hlavně ve 3. trimestru, některé nastávající maminky je mohou pociťovat už od 20. týdne těhotenství a některé je naopak nepociťují vůbec nebo jen v úplném závěru těhotenství.

4. Poruchy trávení ( zvracení, průjem)

Dalším příznakem blížícího se porodu bývají nevolnosti nebo i zvracení a průjem.

Jak se uvolňuje děložní hrdlo před porodem, uvolňuje se i hrdlo a tak těhotné ženy mají často před porodem nucení na zvracení nebo i zvrací.

Kromě zvracení vás naopak může potrápit průjem. Tělo se tak samo čistí před porodem, v malé pánvi je přece jen omezené místo a prázdná střeva usnadní miminku cestu ven.

5. Únava, pocit fyzického přetížení

Máte celý den pocit nepřetržité únavy a přetížení? I to může být známka blížícího se porodu.

Porod je psychicky i fyzicky dost náročný, přirovnává se dokonce až k 80 kilometrové túře, proto vám radím poslechnout hlas těla a odpočívat, co se dá.

A jak poznáte, že už rodíte, že už je to tady? 

Příznaky začínajícího porodu a kdy jet do porodnice vás čekají v dalším článku, který pro Vás chystám 🙂

 Bez komentáře »


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *