Před pár dny, přesně tedy 1.5. na mě na facebooku vykoukl příspěvek, který oznamoval, že 1.5. je Světový den duševního zdraví matek. Přiznám se, že to pro mě byla úplně nová informace, nikdy jsem o tomto dnu neslyšela, nicméně mě to inspirovalo k napsání tohoto článku.
Těhotenství jako nejkrásnější období. Nebo ne?
Určitě už jste se setkaly s názorem, jak je těhotenství úžasné, často se nazývá jedním z nejkrásnějších obdobím v životě ženy, ale vykládejte to nastávající mamince, která 8 měsíců z 9 prozvrací nebo třeba 5 měsíců proleží skoro bez možnosti pohybu kvůli hrozícímu předčasnému porodu.
Ale nemusí jít jen o tyto extrémní případy, stačí, když prozvracíte nebo je vám špatně „jen“ první 3 nebo 4 měsíce, trápí vás velké bolesti zad, pálení žáhy, nohy máte oteklé, že se sotva vejdete (anebo taky nevejdete) do bot, chodíte stále čůrat, jste nepřetržitě unavená…..
A nejde jen o tyto fyzické nepříjemnosti, někdy dá žena více zabrat psychika. Třeba miminko nebylo tak úplně plánované.
A i když bylo, spoustu těhotných i plánované očekávání miminka může překvapit a vám vyvstanou na mysl nejrůznější myšlenky a představy, jak to všechno bude, co je potřeba nakoupit a zařídit, jestli zvládnete porod a co si pak počnete s miminkem, budete schopná se o něj postarat? Někdy se bohužel i nastávající tatínek nechová úplně nejlépe a v některých případech i nechá na vše ženu samotnou.
Častěji než v těhotenství přichází psychické problémy v šestinedělí. Já sama mluvím o šestinedělí jako o jednom z nejkrásnějších, ale také nejnáročnějších období.
Šestinedělí je jedno z nejkrásnějších a také nejnáročnějších období. Konenčě máte v náručí to své vytoužené miminko, ale jste unavená, protivná a vůbec si to neužíváte.
Konečně máte v náručí to své miminko, na které jste se celých 9 měsíců těšila, ale hormony s vámi mávají, jste unavená, nevyspalá, máte starost o vaše děťátko, jestli všechno děláte správně, přijde vám, že neděláte nic jiného, než že kojíte, přebalujete, uspáváte a to celé stále dokola.
Šestinedělí je vlastně taková hormonální bouře, kdy vás opouštějí těhotenské hormony a nastupují nové a jejich vlivem se i z normální veselé a pohodové ženy může stát uplakaná a neustále se kvůli všemu dojímající žena nebo naopak protivná, vzteklá a štěkající fúrie.
Šestinedělí jako hormonální bouře
A i to k tomu patří. Na kurzu nastávajícím maminkácm říkám, ať připraví tatínka na to, že se domů z porodnice vrátí poněkud jiná žena, než jakou tam vezl 🙂 Dobrá zpráva je, že to většinou během pár týdnů přejde.
Může se také ale stát, že vaše špatné psychické stavy se nelepší anebo dokonce je to ode dne horší a horší. V tom případě se nebojte se a řekněte si o pomoc. Oslovte své blízké a často je potřeba vyhledat i odbornou pomoc.
Nejčastěji maminky trpí tzv. poporodním splínem, uvádí se až 80%. Bývá to jen přechodné období. Někdy se nazývá také baby blues.
Až 10% žen se týká poporodní deprese, to už je stav, který je potřeba s někým řešit, nejlépe s odborníkem. Jste unavená, nic vás netěší, nemáte nebo máte jen malý zájem o vaše miminko.
Velmi vážná je pak poporodní psychóza, nesprávně nazývaná též laktační. Při ní už může žena vážně ublížit sobě i miminku.
V případě problémů se nestyďte a vyhledejte odbornou pomoc
Stejně jako si zajdete s angínou za svým lékařem, nestyďte se a v případě problémůzajděte za psychologem, psychoterapeutem nebo psychiatrem.
Nejde tu jen o vás, ale i o vaše miminko.
Stránky, které se tímto tématem více zabývají a kde najdete více informací jsou www.usmevmamy.cz a jsou i na facebooku.
Zdroj: www.usmevmamy.cz, obrázek z facebooku usmevmamy
Bez komentáře »