fbpx

Jak vám dýchání může pomoci u porodu

Publikováno v: Blog |

Přemýšlely jste někdy, jak nás naše dýchání může ovlivňovat a ovlivňuje nebo naopak my můžeme ovlivňovat naše dýchání k tomu, aby nám nějak pomohlo?


Vzpomeňte si třeba, když jste byly hodně nervózní, třeba před nějakou zkouškou nebo třeba soutěží a nebo třeba před nějakým prvním rande 🙂


Srdce vám buší až v krku, potí se vám ruce, nebo se potíte celý, já třeba vždycky potřebuju na záchod na malou 🙂 A vzpomínáte si, co vám radili ostatní, pokud tam s vámi někdo byl? Většinou je to něco ve smyslu „Buď v klidu, hlavně dejchej, pomalu a zhluboka se nadechni … a vydechni a znova….“


Dech, pokud ho vnímáme, soustředíme se na něj a pěkně ho prodloužíme, má opravdu uklidňující účinek.

Když jsme totiž ve stresu, máme tendenci dýchat krátce, rychle, povrchně a do hrudníku.

A do hrudníku většinou dýcháme stále po celý den, bránici, hlavní dýchací sval, téměř vůbec nezapojíme a to je špatně.
Ačkoli se to možná nezdá, i dýchání může být věda a můžeme dýchat špatně a taky dýcháme, prý jen asi čtvrtina lidí dýchá správně. To je, co?


Správným dýcháním si můžete ulevit třeba od bolesti zad a hlavy, zapojit tzv.core, tedy jádro těla, to jsou právě vnitřní hluboké břišní svaly, bránice a mimo jiné i pánevní dno. A o to nám jde právě taky u toho našeho porodu, ke kterému se tedy konečně dostáváme.


Dýchání je podstatnou součástí porodu, jednak dýcháme pro sebe i pro miminko a děloha, která při porodu pracuje, je sval a pro svou práci taky potřebuje kyslík.

V první době porodní nastupují na scénu porodní děložní stahy, kontrakce, já ráda používám slovo vlny. Při nich se děloha stáhne, bříško celé ztvrdne a je to nepříjemné až bolestivé. A právě při těch vlnách vám dýchání pomůže.

Když se budete soustředit na dýchání, odvedete svou pozornost od té bolesti, ale také se uvolníte a když pošlete svůj dech, tak kam máte, uděláte prostor děloze a miminku, které může krásně rotovat do porodních cest .


Při správném dýchání také uvolníte pánevní dno a děložní hrdlo, které se dříve otevře a váš porod bude rychlejší a snazší.
Když už tady zmiňuji to děložní hrdlo, víte, že je spolu s pánevním dnem spojeno tady s hrdlem a hlasivkami a taky ústy?


Říká se, jak nahoře, tak dole, takže když při porodu co nejvíce uvolníme ústa, hrdlo, tak se nám také uvolní pánevní dno a hrdlo dole. Jsou to zkrátka 2 spojené nádoby.

Zkuste třeba pořádně vší silou zatnout zuby. Opravdu pořádně. Všimly jste si, co to provedlo s vaším pánevním dnem, ale i s celým tělem? Jak bylo sevřené, v napětí?

A to samé se často děje, když nás něco bolí. Jednak na to stále myslíme, upoutává to naši pozornost a taky často zatínáme zuby nebo máme tělo sevřené, v napětí, v křeči, stáhneme svěrače, tedy i pánevní dno a často taky zadržíme dech.

A to je častá chyba žen u porodu, i já se přiznám, že neznalá toho, co vím teď, jsem hlavně u prvního porodu měla tendence zadržovat dech.

To, čeho byste se měla vyvarovat, je, když cítíte, že přichází další vlna, kontrakce, je říct si, ježíš, už je to zase tady, musím to nějak přežít a ve chvíli, kdy to přijde, zatnout zuby a svaly a zadržet dech. To je fakt to nejhorší, co můžete udělat.

Naopak, vy byste se měla hezky nadechnout, říct si, už je to tu, to zvládnu a krásně si tu vlnu pomalu prodýchat.

A jak je to s dýcháním u samotného porodu, kdy miminko rodíme a tlačíme? Tady to bude hodně podobné, opět budeme určitě dýchat klidně, pomalu a zhluboka, ale liší se to, kam dech směřujeme a posíláme, jde nám o to, abychom ještě více uvolnily právě to pánevní dno, abychom pustily to naše miminko ven.

Čím více se uvolníme a budeme přitlačovat ( schválně neříkám tlačit a už vůbec ne vší silou), tím lépe miminko projde porodními cestami a tím méně nám hrozí poranění hráze nebo třeba nástřih, který se bohužel často dělá zbytečně 🙁

Porod může být a měl by být krásným životním zážitkem a k tomu stačí jen trochu té dobré přípravy.


Sama mám za sebou dva porody a několik stovek maminek z mých předporodních kurzů, které každý měsíc připravuju na jejich porody a tak vím, jak je důležité, mít aspoň trochu dobrou kondici ke zvládnutí nejen porodu, ale taky těch dnů poté, kdy se ve dne v noci staráte o miminko, mít taky správné informace o přípravě na porod a na miminko a v neposlední řadě taky využít dýchání pro snadnější porod bez poranění.

TO VŠE TEĎ MŮŽETE MÍT V BALÍČKU, KTERÝ JSEM SI PRO VÁS PŘIPRAVILA, ALE POZOR, PŘEDPRODEJ KONČÍ UŽ TUTO NEDĚLI!





Bez komentáře »


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *