Miminko je více neklidné a pláče? Nebo je naopak nezvykle klidné a apatické? Odmítá jídlo a chce více pít? Je více červené a horké, více se potí? To vše může být příznakem zvýšené teploty nebo horečky u dítěte.
Co je vlastně zvýšená teplota
Zvýšená teplota a horečka sama o sobě není nemoc, je pouze příznakem nějakého onemocnění. Tělo se díky ní brání choroboplodným zárodkům, které se tak nemohou tak dobře množit. Proto není dobré vždy za každou cenu zvýšenou teplotu snižovat.
Jak měříme teplotu u miminek
U miminek měříme nejčastěji teplotu v konečníku dětským digitálním teploměrem. POZOR, zde je teplota vyšší v porovnání s měřením v podpaží, proto odečítáme 0,5 °C. Naměříme-li tedy v zadečku 38,5 °C, je to stejné jako v podpaží 38 °C. Výjimka je u novorozenců v prvních 6 týdnech, kdy se nic neodečítá a u nich je normální teplota do 37,2 °C.
Co je horečka a jak ji snižovat
U tělesné teploty do 38,5 °C měřené v zadečku se jedná pouze o zvýšenou teplotu, kterou nijak nesnižujeme, ale miminko sledujeme, hlídáme dostatečný přísun tekutin a necháváme dítě co nejvíce v klidu. Pokud naměříme více než 38,5 °C ( v zadečku ), mluvíme už o horečce, kterou je dobré snižovat. Dítěti můžeme podat léky ke snížení teploty, které obsahují účinnou látku paracetamol a nebo ibuprofen, pro miminka jsou vhodné čípky nebo sirup.
Možné je také použít omývání houbou – do vaničky se napustí asi 3-5 cm mírně teplé vody o teplotě asi 29-32°C a miminko omýváte houbou asi 10-20 minut a nebo zábaly. Do vlažné vody asi o 25°C namočíte osušku a na 10-15 minut zabalíte miminku hrudník a břicho, ruce i nohy jsou volné. Lze zopakovat 3x za 2 hodiny. Pokud má děťátko mramorovanou kůži, pupínky, studené ručičky a nožičky, zábaly ani omývání neprovádějte!
- vždy s miminkem mladším 3 měsíců
- když horečka 3. den neklesá
- při opakovaném zvracení
- když má dítě ztuhlou šíji – nemůže předklonit hlavu
- při krvavých skvrnkách na kůži
- dítě je ochablé, nereaguje na oslovení
- pokud máte nějaké pochybnosti
Komplikace při horečce – febrilní křeče
Febrilní křeče jsou nepříjemná komplikace při horečce nad 39 °C. Vyskytují se u dětí od 6 měsíců do 6 let. Dítě náhle ztuhne, zbledne až promodrá, obrací oči v sloup, má záškuby v rukou i nohou. Nejprve je potřeba dítě uložit nejlépe na zem, z postele by mohlo spadnout a zajistit okolí, aby se nemohlo o nic poranit. Vždy hned zavolejte lékařskou pomoc, potom pomocí obkladů dítě pomalu ochlazujte. Hlídejte, zda dýchá a jestli nezvrací, aby se neudusilo.
Lékaři často předepisují dětem pro jistotu do budoucnosti diazepam, který se dává preventivně při další zvýšené teplotě, ne vždy se ale dalším febrilním křečím dá zabránit. Po 14 dnech od záchvatu křečí by mělo následovat vyšetření, zda se jednalo opravdu o febrilní křeče a ne třeba o epileptický záchvat.
Ačkoli febrilní křeče vypadají hrozivě, jsou téměř vždy neškodné a nemají špatný vliv na nervový systém.
Klid a tekutiny
Malé děti necháváme co nejvíce v klidu, nenutíme k jídlu, ale musíme jim dodávat tekutiny. Pít by měly po malých dávkách, ale často, ideální jsou např. vlažné čaje slazené glukopurem, kojené často kojíme. Při zvracení dáváme čaj jen opatrně po lžičkách.
U malých dětí se se zvýšenou teplotou setkáváme často, jejich malá tělíčka jsou náchylnější, na druhou stranu to většinou i dobře snášejí.
Bez komentáře »