fbpx

Hamiltonův hmat aneb „jen tak trochu to prošťournu“

Publikováno v: Blog | Uncategorized |

Před pár dny jsem narazila v nějaké maminkovské skupině na facebooku na dotaz maminky, která se ptala na vhodnost tzv. Hamiltonova hmatu. A tak jsem se rozhodla, že o tom napíšu článek, protože se o tomto lékaři oblíbeném zákroku stále vedou diskuse.

Hamiltonův hmat je lékařský úkon prováděný v konečném stádiu těhotenství  pro vyvolání porodních kontrakcí. Postup byl poprvé popsán v roce 1810 skotským lékařem Jamesem Hamiltonem, podle kterého je pojmenován.

zdroj Wikipedia

Co se při něm vlastně děje?

Lékař vsune prst co nejhlouběji do vaginy, druhá ruka tlačí na břišní stěnu a prstem se snaží krouživým pohybem oddělit plodové obaly od děložní stěny. Ženy popisují zákrok jako nepříjemný až velmi bolestivý.

Při tomto hmatu dochází k uvolnění prostaglandinů, což jsou hormony, které jsou součástí porodu a pomáhají hlavně při otvírání děložního hrdla.Prostaglandiny jsou ale také obsaženy ve spermatu, pohlavní styk je tedy určitě příjemnější variantou:-)

Proč se provádí?

Při Hamiltonově hmatu jde právě o tyto hormony, cílem tohoto zákroku je totiž vyvolat porod. Důvody k vyvolání porodu mohou být různé, od zdravotních jako je těhotenská cukrovka, miminku se nedaří dobře… až po potermínovou graviditu, tzn. že žena má po stanoveném termínu porodu.

V našich porodnicích je běžné, že se porod vyvolává týden až 10 dní po termínu, těhotenství ale trvá 38.tt. až 42.tt., často se tedy porod vyvolává zbytečně brzy, když má miminko ještě čas.

Hamiltonův hmat má jako každý lékařský zákrok své výhody ale i rizika, měla byste s nimi být seznámena a se zákrokem souhlasit.

Jedině se souhlasem ženy!

Hamiltonův hmat je lékařský zákrok, který má své výhody i rizika, lékař, který vám ho bude provádět, by váš měl s nimi seznámit a provést ho pouze s vaším souhlasem! Jak ale vyznívá s výše zmíněné diskuse, v reálu se tak často bohužel neděje 🙁 Jako kdysi i mě:

„Když jsem byla těhotná poprvé s dcerou, až do termínu se téměř nic nedělo a příznaky blížícího se porodu nikde. Na jedné z posledních kontrol lékaři prohlídka trvala o dost déle než obvykle a chvílemi mi byla dost nepříjemná.

Posléze mi sestra, podávající mi tlustou vložku, sdělila, že se mi pan doktor snažil k porodu trochu pomoci a ať si vezmu tu vložku, že budu nejspíš trochu krvácet. To bylo všechno! Až časem, kdy jsem se začala věnovat předporodní přípravě a kurzům, mi došlo, že se s největší pravděpodobností jednalo o tento zákrok.“

Jaká jsou rizika rizika a výhody?

Jako každý lékařský zásah má i Hamiltonův hmat svá rizika, mezi která patří např. dirupce vaku blan ( lidově prasknutí vody) nebo zavlečení infekce do porodních cest.

Pokud je potřeba ze zdravotních důvodů vyvolat porod, je tento zákrok to nejmenší zlo oproti protržení plodových obalů nebo třeba infuze s oxytocinem, což je jeho výhoda.

Existují také situace, kdy by se rozhodně provádět neměl, a to pokud je placenta uložená moc nízko, žena má v pochvě Streptokoka B  a také, pokud nebude rodit vaginálně.

Jak je účinný?

Účinnost Hamiltonova hmatu je různá podle toho, jestli je ženino tělo připaveno k porodu nebo ne. V některých případech opravdu porod popožene, někdy se ale nestane vůbec nic a ženu třeba jen potrápí bolesti a mírné krvácení.

Zákrok rozhodně není stoprocentně účinný, ale pokud je vše na porod připraveno, úspěšnost se dá očekávat.

Hamiltonův hmat ano nebo ne?

Hamiltonův hmat jako další lékařské zákroky rozhodně nepatří do přirozeného porodu, často totiž jeden zákrok vyvolá potřebu dalšího zákroku. Pokud vám ale hrozí umělé vyvolání porodu, nic přirozeného a přírodního vám nepomáhá a není zbytí, je Hamiltonův hmat to nejmenší zlo.



Bez komentáře »


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *