V sílu bylinek věřily už naše babičky, myslím si tedy, že není důvod, proč se zříkat jejich pomoci i v dnešní moderní době. Určitě je ale na místě opatrnost a v těhotenství obzvlášť. Bylinky máme rádi ve formě čajů, koření do jídla nebo upravené rostlinné extrakty. Málokdy si však uvědomíme, že látky v nich obsažené mohou být velmi silné.
Na tyhle v těhotenství pozor
Nedá se říct, že by užívání nějaké byliny jen tak mohlo zapříčinit ukončení těhotenství. Na druhou stranu jsou ale byliny, které při nadměrném užívání způsobují překrvení pánevních orgánů nebo ovlivňují děložní činnost. V některých případech by tedy mohly přispět k potratu nebo předčasnému porodu.
S kterými bylinami bychom tedy měly nakládat opatrně? Jsou to: aloe, blín černý, celer, jalovec, libeček, majoránka, maliník, pelyněk, petržel zahradní – nať, rozmarýn, skořice, šafrán, verbena (sporýš), zázvor, oregano (dobromysl), hloh, hluchavka, hřebíček, máta, muškátový oříšek, podběl, třezalka.
Neznamená to ale samozřejmě, že si nemůžete dát kousek jablečného štrůdlu nebo že máte vařit bramboračku bez majoránky.
Bylinky pro snazší porod
Čím víc se blíží datum porodu, tím více můžeme bylinky vyhledávat. Představím vám vítězné trio, se kterým rozhodně nic nezkazíte, naopak!
Nejznámější je určitě maliník, který podporuje děložní stahy. Někdo jeho účinky neuznává, faktem ale je, že listy maliníku jsou v bylinkářství uznávaným prostředkem k usnadnění porodu. Většinou se prodává jako předporodní čaj spolu s jahodníkem.
Obsažené třísloviny mají příznivý vliv na průběh druhé doby porodní, tedy na samotný porod. Mohou také vyvolat stahy dělohy a pomoci tak při přenášení.
Obecně se doporučuje pít od 35. týdne těhotenství, pokud vám ale hrozí předčasný porod nebo vás trápí silné předporodní stahy ( poslíčky), doporučuji ho pít až týden až dva před porodem a také, když porod začne.
Zarovnaná polévková lžíce se zalije čtvrt litrem vroucí vody, 15 až 30 minut se nechá odstát. Dávkování: začíná se jedním šálkem, postupně se navyšuje až na 4 šálky denně.
Další je kontryhel, kterému se přezdívá nejdokonalejší ženská bylina.Posiluje děložní svalstvo, podpoří činnost dělohy při porodu, upravuje hladinu hormonů. Napomáhá dobrému odlučování placenty.
Dávkování: 1 lžička se zalije vroucí vodou do šálku, při louhování je dobré zakrýt šálek talířkem. Pije se 3x denně od 37. týdne těhotenství.
Lněné semínko se doporučuje užívat asi 3 týdny před porodem. Semínko uvolňuje porodní cesty, zjemňuje hladké svaly a tím se také lépe otvírá děložní hrdlo. Zvyšuje tvorbu hlenu v pochvě a ve střevu, napomáhá tak miminku lépe vyklouznout ven. Důležité je ale hodně pít, obsahuje hodně vlákniny, která by mohla ve větším množství způsobit zácpu.
Denně by se měla sníst asi lžíce lněného semínka, které můžete rozmixovat, namočit či sníst jen tak. Důležité je semínka pořádně rozkousat, aby zase nevyšla z těla ven.Může se přidávat do pečiva, pomazánek, jogurtů, kaší, müsli, salátů…
Bez komentáře »