Příprava na porod 2. část – Masáž hráze

Publikováno v: Těhotenství a porod |

Nástřih hráze (epiziotomie) při porodu bývá velký strašák nastávajících maminek. Jmasáž hrázeednou z možností, jak se dá nástřihu vyhnout je masáž hráze. Provádí se asi 6 týdnů před porodem.

Hráz je oblast mezi pochvou a konečníkem, na kterou je při druhé době porodní vyvíjen velký tlak. Pravidelná masáž napomůže tomu, aby byla pružná, změkla a při porodu se dostatečně roztáhla. Navíc vám přiblíží pocity, které budete mít při průchodu hlavičky pochvou a můžete nacvičit uvolnění hráze, které je při porodu TOLIK důležité.

Jak na masáž hráze

Masáž si můžete provádět sama nebo vám pomůže partner. Provádí se v polosedě nebo vleže s pokrčenýma nohama. Před masáží si umyjeme ruce a prsty navlhčíme olejem, buď přímo určeným na masáž hráze nebo můžete použít i slunečnicový či olivový. Olej nakapeme na prsty a lehce vmasírujeme do hráze. Prsty by měly klouzat.

Pokud se masírujete sama, použijte palec, partner použije ukazováček a později přidá i prostředníček. Prsty by měly vniknout dovnitř až po druhý kloub.

  1. Masírujeme ve tvaru písmene U – přejíždíme od jedné strany k druhé a na dně stlačujeme dolů a dopředu. pokud je klitoris na ciferníku hodin na 12, pak masírujeme mezi 4 a 8. Masírujeme asi 3 minuty.
  2. Pokračujeme minutovým mnutím kůže mezi palcem a ukazovákem. Pokud se objeví zatvrdliny, snažíme se více rozmasírovat.
  3. Po týdnu, když už je trochu zvyklá, je důležité nacvičovat uvolnění hráze. Partner tlačí prsty směrem dolů a dopředu, jako když prochází hlavička dítěte. Až ucítíte tlak, budete se snažit uvolnit a cíleně dýchat. Jakmile se uvolníte, řeknete partnerovi ao n ještě zvýší tlak až do palčivého zabolení, asi 20 sekund. Podobný pocit se objeví při porodu hlavičky. Při porodu se pak nestáhnete, ale budete vedět, že se máte uvolnit.

Celkem se masíruje asi 4 – 5 minut. Zpočátku se bude zdát kůže pevná, časem a pravidelnou masáží se stane jemnou a pružnou.

Masáž hráze neprovádějte při výtoku, kvasinkové infekci nebo krvácejících hemoroidech až do vyléčení.

Další výbornou pomůckou je aniball. Na internetu je spouta kladných zkušeností s touto pomůckou, opět slouží k nacvičení uvolnění hráze při průchodu hlavičky. Více informací na http://www.aniball.cz

 


Štítky příspěvku: masáž hráze | porod |


Bez komentáře »


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *